تزریق مواد فیلر


تعيين وقت ويزيت

دکتر اميد زرگري


مواد فیلر از چه ساخته شده اند؟

اثر این مواد تا کی در بدن باقی می ماند؟

آیا می توان از تزریق فیلر و بوتاکس به طور توام استفاده کرد؟

روز تزریق


مواد فیلر از چه ساخته شده اند؟

مواد فیلر یا پر کننده ترکیبات مختلفی هستند که به منظور پر کردن چین و چروک ها یا افزودن حجم به بافت های مختلف استفاده می شوند. در گذشته بیشتر از سیلیکون برای این منظور استفاده می شد ولی به علت احتمال وجود عوارض نا خواسته امروزه بیشتر از ترکیبات هیالورونیک اسید استفاده می شود.

این ماده به طور طبیعی در پوست و دیگر بافتهای ما وجود دارد. ترکیبات موجود از این ماده به طور آزمایشگاهی و با روش تخمیر حاصل می شوند. بنا بر این خطر انتقال بیماری صفر و خطرایجاد حساسیت بسیار اندک بوده و نیازی به تست حساسیت نیز نخواهد بود.

 

اثر این مواد تا کی در بدن باقی می ماند؟

هیالورونیک اسید توسط بدن ما پس از مدتی جذب میشود بنا بر این اثر این مواد دایمی نیست. معمولا در بافت های پر تحرکی مثل لب ها این مواد زودتر جدب میشوند ولی در سایر قسمت ها ممکن است تا یک سال نیزدوام داشته باشند. معمولا تزریقات بعدی با میزان کمترو برای مدت بیشتری باقی می مانند.

 

آیا می توان از تزریق فیلر و بوتاکس به طور توام استفاده کرد؟

هیچگونه منعی برای استفاده توام این دو وجود ندارد. در واقع بوتاکس بیشتر برای بخش های فوقانی چهره و مواد فیلر برای قسمت های تحتانی کاربرد دارند. بنابر این با تزریق هردوی این مواد نتیجه بهتری عاید خواهد شد.

 

روز تزریق

بهتر است روز تزریق آرایش نداشته باشید. همچنین چنانچه از ویتامین ای استفاده می کنید بهتر است از سه روز قبل از تزریق مصرف آن را قطع کنید. مصرف مسکن یا آرام بخش قبل از تزریق ممکن است به شما راحتی بیشتری بدهد. من برای تزریق این مواد غالبا از بلوک عصبی ناحیه استفاده میکنم بنابر این به هنگام تزریق تقریبا دردی احساس نخواهید کرد. گاه کبودی کوچکی در برخی نقاط تزریق ایجاد می شود که به سهولت با مواد آرایشی قابل پوشانیدن بوده و پس از چند روز از بین می رود. همچنین همانند هر تزریق دیگری ممکن است قرمزی و تورم در ناحیه تزریق ایجاد شود که آن نیز پس از چند روز از بین خواهد رفت.

زیبایی چهره شما چیزی است که تماما به خود شما متعلق است. متاسفانه هیچ روشی زیبایی دایم را برای شما تضمین نخواهد کرد و همانند هر دارویی هیالورونیک اسید نیز عوارض نا خواسته خود را دارد. بنابر این پیش از تزریق هر ماده میبایست سطح توقعات خود را معقولانه مشخص کنید. در این صورت است که تزریق این مواد با خشنودی شما همراه خواهد شد!

ضمنا تـوصیه من آن است که در صورتی که باردار هستید یا به کودک خود شیر می دهید از تزریق این مواد خودداری کنید.