اسپيرونولاكتون

جوش بزرگسالي (Adult Acne)

 

 تعيين وقت ويزيت

دکتر اميد زرگري


 

اغلب افراد با جوش غرور جواني يا آكنه آشنا هستند ، اما برخی پس از سنین بلوغ هم دچار جوش صورت مي شوند كه اصطلاحا جوش بزرگسالي نامیده میشود.

 

جوش بزرگسالي اغلب در خانم ها و در پایان دهه سوم يا ابتدای دهه چهارم عمر رخ مي دهد و از نظر ظاهري شبيه به همان جوش غرور است اما معمولا با سيكل هاي ماهانه خانم ها مرتبط بوده و در بسیاری از مواقع فقط در يك ناحیه مثلا چانه مرتبا تکرار ميشود.

 

علت ايجاد شدن جوش بزرگسالي با جوش غرور جواني قدری متفاوت است. در واقع  جوش بزرگسالي بیشتر به علت نوعي عدم تعادل هورموني رخ ميدهد كه در جريان آن ميزان آندروژن افزوني يافته و در مقابل استروژن کاسته ميشود و از آنجايي كه عامل اصلی آكنه يعني غدد سباسه يا چربي تحت تاثير آندروژن ها هستند، ترشحات اين غدد افزايش يافته و جوش بروز مي كند.

 

به همين علت است كه جوش بزرگسالي در بسياري از اوقات به داروهاي آنتي بيوتيكي پاسخ مناسب نمي دهد. در اينگونه موارد اسپيرونولاكتون غالبا داروي موثرتري است. اين دارو بيش از پنجاه سال است كه به عنوان مدر در طب داخلي بكار میرود، اما در عين حال داراي اثرات ضد آندروژني هم هست و با اعمال اين اثرات باعث بهبودي جوش بزرگسالي ميشود. علاوه بر اين با کاهش هورمون هاي مردانه باعث كاهش ريزش مو و نيز كند شدن رويش موهاي زائد ميشود.

 

طبيعي است كه همانند هر داروي ديگري، مصرف اسپيرونولاكتون هم ممكن است با اثرات جانبي همراه باشد. معمولترين اين اثرات تغيير در نظم عادات ماهيانه و حساس شدن سينه ها هستند كه اكثرا خفيف ، گذرا و قابل تحمل ميباشند. ضمنا اگرچه عارضه جدي به دنبال مصرف اسپيرونولاكتون در بارداري و شيردهي گزارش نشده است اما مصرف آن در اين دوران توصيه نميشود.

 

مصرف همزمان برخي از دارو ها منجمله كاپتوپريل، انالاپريل، باربيتورات ها، تركيبات پتاسيم و نيز برخي داروهاي قلبي با اسپيرونولاكتون ممكن است منجر به عوارض ناخواسته شود. لذا لازم است چنانچه از اين داروها استفاده ميكنيد به اطلاع پزشک برسانيد.

 

چند نکته دیگر:

-          براي شروع اثر اسپيرونولاكتون دو تا چهار ماه زمان لازم است. بنابر اين حوصله كنيد و داروي خود را منظم مصرف نماييد.

-          ميزان مصرف اسپيرونولاكتون متغیر بوده ممكن است تا روزی ٢٠٠  ميليگرم هم لازم باشد. قرص هاي اسپيرونولاكتون در ایران اغلب ۲۵ ميليگرمي هستند. بنابر اين گاهی لازم ميشود تا     ۸قرص در روز مصرف شود.

-          براي کاستن عوارض گوارشی میتوان دارو را همراه غذا ميل كرد.